Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

STRETNUTIE ABSOLVENTOV GYMNÁZIA PO 50-tich ROKOCH

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » STRETNUTIE ABSOLVENTOV GYMNÁZIA PO 50-tich ROKOCH

STRETNUTIE ABSOLVENTOV GYMNÁZIA PO 50-tich ROKOCH Vraví sa, že časom spomienky blednú. Súdiac podľa bývalých žiakov vranovského gymnázia – museli prežiť krásne časy, pretože aj dnes majú dosť chuti a elánu stretnúť sa, porozprávať, zaspomínať si, zamyslieť sa, čo ich po toľkých rokoch stále spája, spoznať aj po rokoch známe tváre… Študentské roky boli už tak dávno, že spomienky musia byť slabé ako pavučina, ale medzi nimi sú silné a mocné ako kovové reťaze. Sú to spomienky na školu, mladosť i na mesto, v ktorom sa udalosti odohrali.
V obradnej sieni mesta sa v sobotu 14.9.2013 stretlo 40 absolventov gymnázia z čias školských rokov 1959 – 1963, bývalej „áčky a béčky“, ktorých spolu s triednym profesorom Dr. Jozefom Popaďákom slávnostne prijal primátor mesta Ing. Ján Ragan. Z jeho príhovoru vyberáme:
„50 rokov vás delí od okamihu, keď ste opustili lavice vranovského gymnázia. Mnohí z vás sa vo Vranove alebo v jeho blízkom okolí narodili, prežili tu detstvo, všetci ste tu študovali, no nie všetci ste v ňom zapustili korene. Rozpŕchli ste sa po svete, aby ste naplnili svoje sny a túžby, aby ste ľudsky dozreli. Aby ste sa na rôznych miestach podpísali pod veľké veci, ale aj nenápadné vecičky, ktoré tvoria našu súčasnosť. Rozišli ste sa do iných miest a dnes sa vraciate. Vranov vás opäť s radosťou víta. Jeho históriou vydláždené uličky a letom voňajúce zákutia vám isto pripomenú prvé pokusy o dvorenie sa svojej milej, nesmelé držanie sa za ruky, tajné rande, mnohé šibalstvá, priateľstvá…
Roky zanechávajú stopy na všetkom vôkol nás i na nás samých. A tak čas zanechal stopu i v tvári nášho mesta. História mesta sa píše už 743 rokov. Gymnázium, ktoré ste navštevovali i vy, si v uplynulom roku pripomenulo už 60. výročie od svojho vzniku. Z prehľadu o absolventoch školy som sa dočítal, že v školskom roku 1962/63, v ktorom ste končili aj vy, maturovali 2 triedy s počtom 65 žiakov. Riaditeľom školy bol Andrej Hrinko, jeho zástupcom Bartolomej Belas, triednym učiteľom „áčky“ bol Jozef Popaďák, ktorého osobitne rád vítam, a „béčky“ žiaľ, už nebohý Ján Dráč. Vaša alma mater trochu zmenila svoju tvár a prispôsobila sa potrebám dneška, ale nájdete ju na svojom starom mieste, ktoré tak dôverne poznáte zo svojich študentských čias.
Vranov rastie, dozrieva, múdrie a opeknieva spolu s vami. Určite vám neušli zmeny, ktoré sa tu za posledné roky udiali. Radi sa pýšime zrekonštruovaným námestím s fontánou, ktorého najväčšou pýchou je bazilika minor Narodenia Panny Márie a v jej blízkosti obnovené súsošie sv. Jána Nepomuckého. Dnes patrí naše mesto a vaša škola len vám. V toto septembrové popoludnie otvárate spoločne knihu spomienok. Prajem vám, aby ste v nej nachádzali len to najkrajšie a najpríjemnejšie, aj keď k životu človeka patria i smutnejšie chvíle. Taký je však kolobeh bytia, tak je to odnepamäti. Vám, milí Vranovčania, ktorí ste tu doma, ale aj vám, vážení hostia, by som chcel popriať, aby návšteva vo Vranove i po dlhšej dobe zanechala vo vás len tie najkrajšie spomienky“. K spolužiakom sa prihovorila Mgr. Margita Foberová, bývalá riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou, ktorá okrem pripomenutia „motta“ z pozdravov jednej i druhej triedy zaželala prítomným, aby prežili krásny deň k spokojnosti svojich sŕdc.
Hostia sa podpísali do pamätnej knihy mesta a príjemné stretnutie sa ukončilo čašou vína s družnými rozhovormi.
Stretnutie to bolo vzácne, preto máme radosť, že tieto neobyčajné chvíle sme s bývalými absolventami mohli prežiť spoločne.

« späť

aktualizácia: 24.09.2013 | počet zobrazení: 27 654
Počet návštev od 21.02.2008: 4478739
Počet návštev dnes: 593