Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

Epidémie a choroby v archívnych dokumentoch – Archív Vranov nad Topľou

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Epidémie a choroby v archívnych dokumentoch – Archív Vranov nad Topľou

Ľudstvo odpradávna sužujú rôzne ničivé udalosti. Či sú to živelné pohromy, choroby, epidémie, ba aj pandémie. Aj v súčasnosti sa učíme zvládať a žiť v pandemickej dobe – v dobe covidu.

Súčasná epidemiologická situácia pracovníkov archívu „motivovala“ načrieť do histórie, a čo to zistiť o živote v minulosti, cez zápisy v archívnych dokumentoch. V našich dobových dokumentoch sme našli zmienky o infekčných chorobách ako napr. chrípka, záškrt, týfus, detská obrna, osýpky, ktoré kvárili ľudí v 20. storočí, ako aj opatrenia, návody, odporúčania a rôzne nástroje boja, ako zvíťaziť nad danou infekciou. Niektoré prijímané súčasné opatrenia pri boji s covidom sú viac-menej porovnateľné s tými, ktoré sa kedysi využívali a osvedčili. Napríklad zavádzanie karantény; uzavretie obce a zabezpečenie domácnosti drevom a potravinami; zákaz verejného zhromažďovania (zrušenie koncertu populárnej speváčky Marcely Laiferovej v roku 1972); zrušenie bohoslužieb atď. Nesmieme nespomenúť najúčinnejšie odporúčané opatrenie, akým bolo a ostáva očkovanie.

Kolektív zamestnancov pripravil a inštaloval v priestoroch archívu výstavu s príznačným názvom „Choroby a epidémie v archívnych dokumentoch“. Kópie vystavených archívnych dokumentov poskytujú reálny pohľad na danú nepriaznivú situáciu v jednotlivých obciach nášho okresu v minulom storočí. Vystavené sú aj kópie dokumentov, ktoré dokumentujú výskyt infekčných chorôb u zvierat (slintačka, slezinová sneť, tuberkulóza), ktoré tak isto tvoria súčasť nášho každodenného života.

Inštalácia výstavy potrvá od mája 2021 do decembra 2021. Pre popularizáciu výstavy, v čase obmedzenia sociálnych kontaktov, sme pripravili k inštalovanej výstave prezentáciu s identickým názvom, ktorá je publikovaná na webovej stránke nášho pracoviska. Veríme, že nepriaznivá epidemiologická situácia čoskoro skončí a zamestnanci archívu budú môcť aj osobne predstaviť výstavu verejnosti.

Dovidenia v archíve.

PhDr. Daniela Ihnátová
vedúca archívu

« späť

aktualizácia: 09.11.2021 | počet zobrazení: 4 051
Počet návštev od 21.02.2008: 4632633
Počet návštev dnes: 1248