Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

78. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » 78. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

V stredu 18. januára 2023 primátor mesta Ján Ragan s predstaviteľmi verejnej a štátnej správy, poslanci MsZ, predstavitelia politických strán a hnutí, zástupcovia základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstavitelia škôl a Matice slovenskej si uctili pamiatku padlých pietnou spomienkou pri Pamätníku hrdinom bojovníkom proti fašizmu.

Primátor mesta Ján Ragan vo svojom príhovore uviedol:

„Každoročne si v spolupráci s 22. mechani­zovaným práporom v Michalovciach pripomíname tých, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali a vzopreli sa jeho neľudskej ideológii. Práve 18. január patrí k dňom, kedy si v našom meste pripomíname jeho oslobodenie od fašizmu, dňom, kedy v roku 1945 vstúpili do opusteného Vranova prvé sovietske jednotky. Pred 78 rokmi vojská Červenej armády – 4. ukrajinského frontu, pod vedením generálplukovníka Grečka a generálporučíka Gastiloviča priniesli do Vranova mier. Mier, po ktorom tak veľmi túžili jeho obyvatelia. Svojou prítomnosťou na tomto pamätnom mieste im vzdávame hold a oceňujeme ich za to, čo pre naše generácie urobili. Pripomíname si, aký vzácny a krehký je náš slobodný a pokojný život. Minulý rok, keď som tu stál bez Vás, pretože pandemická situácia nám neumožnila tento pietny akt uskutočniť v takej podobe ako dnes, sme mali aj my možnosť pocítiť, aký je to pocit stratiť kúsok našej slobody, či nemôcť objať našich najbližších. Na malú chvíľu sme pocítili, aké je to stratiť našu slobodu…. Vďaka Bohu bez vojny, bez zbraní, bez hladu či smädu, bez plaču detí, no s obavami a neistotou ako to bude ďalej…Narodili sme sa do spoločnosti, ktorá je pre nás prirodzená životným štýlom aký žijeme. Mnohé veci berieme ako samozrejmosť a nezamýšľame sa nad ich pôvodom či históriou a to je práve dôvod, prečo náš vzťah k týmto historickým udalostiam je iný ako vzťah tých, ktorí si tieto hrôzy pamätajú alebo poznajú z rozprávania svojich blízkych.

Bolo by mojím prianím, aby sme sa aj v tomto roku dokázali tešiť zo slobodných rán, ktoré nie sú samozrejmosťou, aby sme si dokázali vážiť to, že sa nemusíme báť o svoj život a aby sme si užívali blízkosť rodiny a chvíle ktoré s nimi môžeme prežiť.“

referát kultúry, MsÚ Vranov nad Topľou

« späť

aktualizácia: 05.04.2023 | počet zobrazení: 3 390
Počet návštev od 21.02.2008: 4656849
Počet návštev dnes: 3289