Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

Najčítanejšie

Matica slovenská pripomenie verejnosti význam Východoslovenského roľníckeho povstania spred 190 rokov

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Matica slovenská pripomenie verejnosti význam Východoslovenského roľníckeho povstania spred 190 rokov

Tento rok si pripomíname 190. výročie Východoslovenského roľníckeho povstania, ktoré bolo najväčšou poddanskou revoltou v histórii na území Slovenska. Matica slovenská považuje za dôležité aktualizovať jeho dejinný význam, a zároveň upozorniť na alarmujúci stav monumentálneho Pamätníka roľníckej vzbury 1831, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

„Východoslovenské roľnícke povstanie v roku 1831 sa zaradilo medzi súveké európske revolučné pohyby, motivované sociálnymi a politickými dôvodmi, ktoré v rokoch 1830 až 1831 vypukli vo Francúzsku, v Poľsku, Írsku, Taliansku, Nemecku, Belgicku a Grécku. Všetky tieto revolúcie a povstania mali výrazne protifeudálny charakter. Zásadne predznamenali revolučné roky 1848 až 1849 v Európe a pád poddanstva aj feudalizmu ako už prežitého a neudržateľného spoločensko-ekonomického i politického systému,“ vysvetlil historik Matice slovenskej docent Pavol Parenička. Podľa jeho slov je v súčasnosti potrebné aktualizovať dejinný význam povstania, keďže patrí medzi najvýznamnejšie udalosti slovenských, uhorských a európskych dejín.


„Dvadsaťmetrový Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania na vrchu Furča môže svojou monumentálnosťou súperiť s mohylou na Bradle. Postavili ho v roku 1938 na 20. výročie vzniku prvého Česko-Slovenska. Poslednú čiastočnú renováciu zažil v roku 1995. Dnes je však táto národná kultúrna pamiatka vo veľmi zlom stave. Matica slovenská ako jediná slovenská inštitúcia pripomenie verejnosti túto dôležitú dejinnú udalosť i jeho pamätník dvomi kultúrnymi podujatiami na východnom Slovensku,“ priblížil predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Zdôraznil, že úlohou ustanovizne je udržiavať v kolektívnej historickej pamäti Slovákov a Sloveniek zlomové udalosti našich dejín a spájať kultúru so vzdelávaním. „Žiaľ, súčasné generácie majú len veľmi slabé povedomie o tomto povstaní, pritom to bol významný míľnik na ceste k slobodnej, rovnoprávnej a demokratickej spoločnosti,“ dodal M. Gešper.

Kultúrne podujatie s odhalením pamätnej tabule a dramatickým predstavením matičných divadelníkov s názvom Kuruci, do zbrane! sa uskutoční 10. septembra 2021 o 17.00 h pred Domom kultúry vo Vranove nad Topľou. Pripomienka povstania sa zavŕši 11. septembra o 14.00 h výstupom k Pamätníku roľníckej vzbury 1831 na vrchu Furča nad obcou Haniska neďaleko Prešova, kde sa rovnako odohrá dramatizácia povstania v dobových kostýmoch zo Šatnice Matice slovenskej.

Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej

« späť

aktualizácia: 09.11.2021 | počet zobrazení: 1 025
Počet návštev od 21.02.2008: 4389449
Počet návštev dnes: 554