Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

Virtuálny historický chodník vo Vranove nad Topľou + video

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Virtuálny historický chodník vo Vranove nad Topľou + video

Krátkym divadielkom, ktoré pripravili žiaci zo Základnej školy Juh, pod vedením Zuzany Demčákovej, bol v utorok 28. júna symbolicky otvorený Virtuálny historický chodník mesta Vranov nad Topľou.

Video nájdete tu: https://youtu.be/wqwU2-156qw


„Pomocou zastávok, ktoré zatiaľ tvoria tento chodník, sa občania a návštevníci nášho mesta dozvedia viac o histórii synagógy, ktorá kedysi stála v spodnej časti Okulky, o histórii Schwartzovho domu, o bazilike minor, o slnečných hodinách a Kalvínskom kostole na Hviezdoslavovej ulici, o ktorý od začiatku stará rodina Bodorových, či o prvom kostole na území nášho mesta, Kostole svätého Štefana. Verím, že našich občanov tento chodník zaujme a časom ho doplníme o ďalšie zaujímavé miesta,“ povedal primátor mesta Ján Ragan.

Virtuálnu prehliadku mesta Vranov nad Topľou tvorí, takzvané okno do histórie označené QR kódom, ktoré je osadené pri obradnej sieni. Jedná sa historický pohľad na synagógu zobrazený na skle. Súčasťou chodníka je ďalších desať zastávok, ktoré sú označené buď stojanovým punktom s QR kódom a fotografiou danej budovy, či pietneho miesta alebo tabuľkou s QR kódom. Stačí použiť smart telefón a pomocou aplikácie, čítačky QR kódov jednotlivé kódy preskenovať. Po preskenovaní sa zobrazí text o danom mieste – pamiatke, ktorý je možné si prečítať, alebo spustiť si audio nahrávku, ktorá je k dispozícii v slovenskom, v anglickom jazyku a v jednom prípade, pri Kalvínskom kostole na Hviezdoslavovej ulici, aj v maďarskom jazyku.
Súčasťou virtuálneho historického chodníka je pieskovcový kríž a kaplnka s vojenským cintorínom z I. svetovej vojny (na hlavnom cintoríne), Bazilika minor Narodenia Panny Márie a kláštor paulínov, Schwartzov dom, socha Mladosti a kráse patrí budúcnosť od významného českého sochára, národného umelca, Břetislava Bendu, Kostol svätého Štefana, Lipa slobody, pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania, Kalvínsky kostol a slnečné hodiny na Hviezdoslavovej ulici. Jeho súčasťou je aj mobiliár, ktorý v závere roka 2021 mestu daroval Patrik Knoblich (autor loga k 750. výročiu mesta Vranov nad Topľou).

« späť

aktualizácia: 02.09.2022 | počet zobrazení: 3 053
Počet návštev od 21.02.2008: 4625674
Počet návštev dnes: 541