Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

76. výročie oslobodenie mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » 76. výročie oslobodenie mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

18. január patrí ku dňom, kedy si v našom meste pripomíname jeho oslobodenie od fašizmu, dňom, kedy v roku 1945 vstúpili do opusteného Vranova prvé sovietske jednotky . Pred 76 rokmi vojská Červenej armády – 4. ukrajinského frontu, pod vedením generálplukovníka Grečka a generálporučíka Gastiloviča priniesli do Vranova mier. Mier, po ktorom tak veľmi túžili jeho obyvatelia. Túžili sa zbaviť strachu, neistoty a beznádeje, ktorá ich dennodenne sprevádzala počas 2. svetovej vojny.

Ďalším míľnikom, na ktorý si pri tejto príležitosti spomíname, je aj 19. január 1919 , kedy bolo mesto Vranov nad Topľou oslobodené od maďarskej správy. Tento rok si pripomíname už jeho 102. výročie.

Každý rok stojíme pri Pamätníku hrdinov a bojovníkom proti fašizmu a pripomíname si tých, ktorí bojovali za našu slobodu, tých ktorí nám ju priniesli a tých, ktorí v bojoch za ňu zomreli. Povzbudzujeme mladých, aby neboli ľahostajní k histórii, a aby si takéto dni pripomínali. Vždy ma poteší, keď vidím pri tejto pietnej spomienke aj mladých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti, ale zároveň si ctia minulosť.

Minulý rok som vo svojom príhovore povedal, že pocit nemať slobodu nepoznáme a je pre nás len históriou, na ktorú môžeme spomínať, keďže sme ju nezažili. A zrazu som tento rok stál pri pamätníku bez Vás a uvedomil som si, že sme kúsok našej slobody opäť stratili. Aj keď trochu iným, určite miernejším spôsobom. Vďaka Bohu bez vojny, bez zbraní, bez hladu, ale predsa s obavami a neistotou. Nastali obavy zo stretnutí s rodinou, z objatia, z tvári bez rúšok. Zrazu mi tie všetky slová o tom, aby sme nebrali slobodu ako bežnú a samozrejmú vec, dávali úplne iný význam . Možno to znie ako klišé, ale sloboda je krehká a veľmi vzácna. Teraz to už chápeme asi všetci.

Niekoľko bojov za slobodu už ľudstvo vyhralo. Každá vojna má svojich víťazov a svojich porazených. Ale má aj hrdinov a na tých nesmieme zabúdať, lebo každý jeden z nich si zaslúži uznanie. Vážme si ich za to, že zahodili dnes tak moderné sebectvo a obetovali sa za iných. Chcel by som Vás pri príležitosti tohto významného dňa povzbudiť, aby ste nestrácali nádej na víťazstvo v akomkoľvek boji.

Ing. Ján Ragan

primátor

« späť

aktualizácia: 19.02.2021 | počet zobrazení: 2 581
Počet návštev od 21.02.2008: 4638278
Počet návštev dnes: 144