Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

Ukončili sme ďalšiu etapu budovania cyklochodníkov

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Ukončili sme ďalšiu etapu budovania cyklochodníkov

V septembri tohto roku sa nám podarilo ukončiť ďalšiu etapu prípravy siete cyklochodníkov. Pred pár dňami bolo vydané územné rozhodnutie k vranovskej časti cyklistického koridoru Vranov nad Topľou rekreačná oblasť Domaša. Znamená to, že kreslenie trasy komunikácia s majiteľmi pozemkov kadiaľ cestička povedie, rozhovory s dotknutými inštitúciami a odstraňovanie pripomienok je za nami. Spolu s projektovou firmou Váhoprojekt, s.r.o. z Prešova sme na dokumente pracovali od roku 2020. Najhoršia časť je teda za nami. Teraz nás čaká vypracovanie dokumentácie pre stavebné konanie – detailné podklady ako bude stavba vyzerať, aká technológia sa použije a akým spôsobom sa postaví. Dokončenie tejto časti je naplánované na tretí mesiac roku 2023. Potom bude nasledovať realizácia stavby. Tá je rozdelená do 7 úsekov. Koridor chodníka je zrejmý z priloženého obrázku.

Podobne sú na tom aj časti cyklochodníka vedené cez katastre obcí Majerovce, Sedliská, Benkovce a Slovenská Kajňa. Znamená to, že začal sa proces územného konania a očakávame, že budú ukončené ešte tohto roku. Po zverejnení územných rozhodnutí predstavíme aj celú trasu od Vranova až na Domašu. Dobrou správou je, že následne sa začala pripravovať projektová dokumentácia cyklochodníka od priehradného múru cez rekreačné stredisko Holčíkovce, (pláže Monika a Eva) až po Hotel Zátoka. Toto pripravuje Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (ďalej PSK). Budovaný cyklochodník je súčasťou širšej siete cyklokomunikácií tzv. Kostrovej siete PSK, ktorá zadefinovala celkovo viac ako 800 km cyklochodníkov a ciest. Ich úlohou je v rámci stratégie rozvoja cyklodopravy umožniť občanom využívať alternatívnu cyklodopravu denne pri ceste do zamestnania alebo za oddychom. V rámci kostrovej siete sú definované koridory ešte spod hradu Čičva cez Továrne a Topoľovku do Humenného a ďalej do Sniny. Ďalšia vetva je navrhnutá z Vranova, časť Rodinná oblasť cez Hencovce, Dlhé Klčovo do Nižného Hrušova, odkiaľ bude smerovať na Zemplínsku šíravu a Trebišov. Tretia časť vedie z Vranova nad Topľou cez Nižný Kručov, Komárany smerom na Hanušovce nad Topľou a Prešov. Z týchto základných smerov sú navrhnuté odbočky tak, aby sme vedeli pokryť čo najefektívnejšie celý vranovský okres. Kostrová sieť cyklochodníkov je zverejnená na stránke PSK a je v územnom pláne kraja. link: https://www.po-kraj.sk/…ras-psk.html

Ešte pár slov k vízii zverejnenej poslancom Martinom Buzášom. Pán poslanec sa pohráva s myšlienkou cyklochodníka z Vranova do časti Lomnica po brehu Tople. Zo svojich dlhoročných skúseností viem, že takýto projekt je síce pekný, no zrejme nerealizovateľný. Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé vedie iba po jednej strane rieky, tým pádom je nutné budovať lávku (odhadom asi 200 tis. eur), vysporiadať pozemky, ktoré podľa prvého odhadu patria súkromníkom. To je na niekoľko rokov, možno aj nemožné a hlavne, táto trasa nemá nadväznosť na žiadny strategický smer. Skôr by som to videl ako turistický chodník bez terénnych úprav. Takýto chodník však nie je definovaný ako dopravná infraštruktúra a preto sa nedá ani financovať s fondov. Podobne je to aj s návrhom chodníka do Čaklova. Ten má ešte jednu nevýhodu naviac. Vedie paralelne s plánovaným chodníkom cez Nižný Kručov a Jastrabie. Poznámka na koniec. Som rád, že problematika cyklodopravy má aj vo Vranove svojich zástancov.

Igor Kňazovický, projektový manažér cyklochodníka Vranov – Domaša

« späť

aktualizácia: 05.04.2023 | počet zobrazení: 1 245
Počet návštev od 21.02.2008: 4631209
Počet návštev dnes: 1297