Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

15 centov motivácie, ako jeden z krokov snahy o zelenšiu budúcnosť Európy

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » 15 centov motivácie, ako jeden z krokov snahy o zelenšiu budúcnosť Európy

Od dnes vstúpil do platnosti zálohový systém PET fliaš a plechoviek na nápoje. Cena zálohy je 0,15 eur za plastovú fľašu či plechovku s tým, že bude uvedená oddelene od predajnej ceny a následne pripočítaná k cene nápoja. Pri kúpe nápoja v plechovke alebo v PET fľaši si overíme, či na nich je v blízkosti EAN kódu grafický symbol vo forme písmena Z a dvoch šípok a text ZÁLOHOVANÉzalohovane

Ak áno, tak patria do triedeného zberu plastov. Za každý takto označený obal sa spotrebiteľovi vráti 15 centov. Zálohovať sa nebudú plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %. Plastové fľaše a plechovky musia byť odovzdávané nepoškodené, nestlačené a PET fľaše sa vracajú spolu s vrchnákom. Automat pri ich vracaní bude skenerom zisťovať, či za predmetný obal bola zaplatená záloha. Ak bude fľaša či plechovka bude pokrčená alebo inak poškodená, tak automat EAN kód nedokáže prečítať.

Na Slovensku, podľa rozlohy prevádzky, je povinných poskytovať zálohovanie PET fliaš len asi 900 prevádzok. Malé potraviny sa môžu rozhodnúť, že budú len označené fľaše predávať, alebo ich aj zbierať. Iba prevádzky nad 300 m2 predajnej plochy majú povinnosť zber a výkup zálohovaného jednorazového obalu na nápoje. V obchodných reťazcoch budú zriadené výkupné automaty. Tie pri odovzdaní nepoškodených obalov vydajú kupón, ktorý sa uplatní v príslušnej predajni, kde sme zálohované obaly odovzdali. Upozorňujeme, že do konca januára 2022 sa môžu plniť nápoje aj do starých fliaš bez loga a takéto fľaše a plechovky sa budú môcť predávať ešte aj do konca júna 2022. Takže rok 2022 bude prechodný.
Triedenie ostatných plastov bude prebiehať rovnako ako v predchádzajúcom období podľa harmonogramu vývozov na území mesta a separujeme ich stlačené.
Podľa odhadov Inštitútu environmentálnej politiky sa na slovenský trh každoročne uvedie približne miliarda jednorazových nápojových PET obalov a zhruba 345 miliónov nápojových plechoviek. Z toho sa cez triedený zber doposiaľ darilo vyzbierať asi 60 % PET fliaš a plechoviek. Cieľom zálohovania je redukovať množstvo voľne pohodeného odpadu a šetriť prírodné zdroje. Umožní vyzbierať viac plastov vyššej kvality vhodných na recykláciu a jeho následné využitie v nových obaloch. Slovensko sa tak inšpirovalo zahraničím a zaväzuje sa zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 % a to do roku 2025. .

« späť

aktualizácia: 07.02.2022 | počet zobrazení: 1 042
Počet návštev od 21.02.2008: 4624831
Počet návštev dnes: 958