Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

75. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » 75. výročie oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu

Dňa 17. januára 2020 sa v meste Vranov nad Topľou konal pietny akt pri príležitosti 75. výročia oslobodenia mesta od fašizmu.
Primátor mesta Ján Ragan položil veniec k Pamätníku hrdinov a bojovníkov proti fašizmu spolu s podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky Bélom Bugárom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Lukášom Parízkom, štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Petrom Krajňákom, generálnym tajomníkom služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jaroslavom Regecom, podpredsedom rady ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Jánom Krišandom a ďalšími predstaviteľmi štátnej a verejnej správy.
V rámci pietneho aktu sa prítomným prihovoril primátor mesta Ján Ragan. Z príhovoru vyberáme: Mier je vzácny a veľmi krehký. Ešte stále medzi nami žijú ľudia, ktorí si hrôzy vojny pamätajú. Kto zažil vojnu, toho život už nikdy nebude taký, ako predtým. Spomienky na chvíle strachu a beznádeje poznačili všetko to, čo prišlo potom. Každé ďalšie ráno už bolo iné. Vo svojich snoch sa každú noc títo ľudia preniesli naspäť do obdobia neistoty, hladu a obavy o svoj život a život svojich detí. Boli to dni, keď sa zo žien stali vdovy a z detí siroty. Pre nás je to história, na ktorú nemôžeme spomínať, keďže sme ju nezažili. Môžeme si ju len pripomínať a uctiť si pamiatku tých, ktorí položili svoje životy za hriechy iných.
Máme rok 2020. Naše mesto Vranov nad Topľou oslavuje 750. výročie od prvej písomnej zmienky a 75 rokov od svojho oslobodenia od fašizmu. Písal sa 18. január 1945, keď prvé sovietské jednotky vstúpili do opusteného Vranova a s nimi vstúpila aj dlho očakávaná sloboda. Boli to vojská Červenej armády – 4. ukrajinského frontu, pod vedením generálplukovníka Grečka a generálporučíka Gastiloviča. Každý rok sa tu stretávame, aby sme si pripomenuli tento významný deň, ktorý nám priniesol mier. Nie sú to len prázdne frázy a skutočne by sme si mali uvedomovať podstatu a silu tohto okamihu. Rozprávať o ňom mladým ľuďom, aby vedeli, že sloboda nie je samozrejmosťou našich dní. Aby neboli ľahostajní voči dianiu v našej krajine, aby takéto tragédie boli mementom pre mladých, lebo práve oni sú naša budúcnosť. Blížia sa voľby, ktoré môžu veľa ovplyvniť. Apelujem na nás všetkých, ktorí sme rodičmi, starými rodičmi, učiteľmi, usmernime mladých ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu, aby sa rozhodli slobodne, ale zodpovedne. Hovorme s nimi o tom, že jedno zlé rozhodnutie môže zmeniť naše životy a už nebudeme mať možnosť ho zmeniť.

Za spoluprácu poďakoval primátor mesta 22. mechanizovanému práporu v Michalovciach a Mestskému domu kultúry vo Vranove nad Topľou.

« späť

aktualizácia: 29.01.2020 | počet zobrazení: 15 566
Počet návštev od 21.02.2008: 4632665
Počet návštev dnes: 1280