Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

Primátor slávnostne prijal jubilantov

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Primátor slávnostne prijal jubilantov

Sú ľudia, ktorí rozosievajú okolo seba svoje schopnosti do spoločensky užitočnej práce pre ľudí a rozkvet nášho mesta. Možno s istotou povedať, že k nim patria aj občania Vranova nad Topľou, ktorí v uplynulých týždňoch oslávili svoje životné jubileum – Miroslav Jenčo a Juraj Kuruc.
Obidvaja skromní páni, ktorým záleží na tom, aby bol náš život krajší a spokojnejší. Jubilantov prijal 19. júla 2017 primátor mesta Ján Ragan, aby im osobne zagratuloval, poďakoval za šírenie našej ľudovej kultúry v spoločnosti a poprial ďalšie šťastné roky. Súčasne sa jubilanti podpísali do pamätnej knihy nášho mesta.

Miroslav Jenčo sa narodil vo Vranove nad Topľou. Spolu s rodičmi a súrodencami žil v Dlhom Klčove. Po ukončení stredoškolského štúdia nastúpil v roku 1977 pracovať do vtedajšej Slovenky, v ktorej prešiel rôznymi pracovnými pozíciami od mechanika až po vedúceho prevádzky. Pracovný pomer ukončil v roku 1996.
Občanom nášho mesta je od roku 1984. Široká verejnosť ho vníma najmä v oblasti ľudovej kultúry – folklóru. 23 rokov bol tanečníkom vo FS Vranovčan. Svoje bohaté skúsenosti a lásku ku folklóru zúročil vo FS Rovina, ktorý spolu s manželkou založil ako občianske združenie v roku 2002. Po zmene sídla súboru sa zmenil aj jeho názov a od roku 2012 je vo verejnosti známy ako FS Lipovec. Súčasne v tomto roku vznikol aj DFS Lipovček ako jeho prípravka a základňa. Od roku 1992 sa spolu s manželkou Annou venuje šitiu mužských, ženských, detských krojov a krojových doplnkov. Za 25 rokov tejto náročnej činnosti ušili množstvo krojov pre členov rôznych folklórnych súborov a skupín. Svoju prácu robí s nesmiernym zanietením. V roku 2013 sa s manželkou stali laureátmi Ceny primátora mesta Vranov nad Topľou za vyhľadávanie, uchovávanie, tvorbu tradičných ľudových krojov nášho regiónu a úspešné vedenie mládeže k folklórnym tradíciám.

Juraj Kuruc sa narodil v Oľke. Po ukončení stredoškolského štúdia od roku 1970 pôsobil vo vtedajšej Bukóze ako majster výroby parkiet a stal sa občanom nášho mesta. Od roku 1976 sa oddal výchove mládeži – bol 33 rokov majstrom odborného výcviku profesie stolár na vtedajšom SOU chemickom, ktorého zriaďovateľom bola Bukóza, neskôr SOŠ Drevárska.
Celý svoj život je spätý s ľudovou kultúrou – folklórom ako spevák, harmonikár, zabávač. Roky pôsobil v FS Bukovčan, v Dievčenskej FSk Pramene pri SOŠ na ulici Alexandra Dubčeka, bol korepetítorom FS Rovina v Dlhom Klčove. Verejnosť ho dlhé roky vníma ako vynikajúceho harmonikára a speváka ľudových piesní, ktorý je často stredobodom mnohých verejných a súkromných podujatí. Od roku 2010 je členom Vranovských heligonkárov, pre ktorých je heligónka srdcovou záležitosťou. Toto naše úspešné zoskupenie sa stalo v roku 2014 laureátom Ceny primátora mesta Vranov nad Topľou za uchovávanie ľudových tradícií, obnovu hry na heligónke a šírenie dobrého mena nášho mesta.

« späť

aktualizácia: 09.08.2017 | počet zobrazení: 6 667
Počet návštev od 21.02.2008: 4624831
Počet návštev dnes: 958