Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

74. výročie oslobodenia mesta od fašizmu

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » 74. výročie oslobodenia mesta od fašizmu

V piatok 18. 1. 2019 pri príležitosti 74. výročia oslobodenia mesta Vranov nad Topľou od fašizmu predstavitelia verejnej a štátnej správy, poslanci MsZ, predstavitelia politických strán a hnutí, zástupcovia základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, predstavitelia škôl, organizácií, žiaci základných škôl, predstavitelia polície a hasičského zboru si uctili pamiatku padlých pietnou spomienkou pri Pamätníku hrdinom bojovníkom proti fašizmu.

K prítomným sa so svojim príhovorom prihovoril primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan. Z jeho príhovoru vyberáme:
„Pamätník hrdinom a bojovníkom proti fašizmu sa v našom meste stal spoločným symbolickým hrobom všetkých statočných, miestom, kde si pripomíname hrdinstvo a slávu všetkých, ktorí bojovali aj za našu budúcnosť.
V tichej piete si v spolupráci s 22. mechani­zovaným práporom v Michalovciach pripomíname tých, ktorí v druhej svetovej vojne proti nemu bojovali, vzopreli sa jeho neľudskej ideológii. Každoročne si pripomíname túto tragédiu ľudstva, aby bola mementom pre ďalšie generácie. Som nesmierne rád, že tu dnes vidím aj veľa mladších ročníkov, ktorí si oslobodenie nášho mesta prišli pripomenúť napriek tomu, že hrôzy vojny našťastie nikdy nezažili a pevne verím, že ani nezažijú. Kvôli dnešnému uponáhľanému a vypätému štýlu života si ani neuvedomujeme, ako neúprosne rýchlo čas plynie. Nestačíme vnímať, ako sa nám história a dôležité udalosti neustále vzďaľujú, naše pamäťové stopy zanikajú a niekedy sme možno iba ľahostajní.
Pre niektorých sú významné medzníky minulosti zabudnuté a nepodstatné. Sú však udalosti, ktoré z dejín nemožno vymazať, treba si ich neustále pripomínať a venovať im patričnú pozornosť. K takým rozhodne patria vojnové roky a pre mesto Vranov Deň oslobodenia. Dnes si opäť pripomíname tisícky neznámych ľudí, ktorí bojovali za našu budúcnosť a slobodu za cenu toho, že svoju vlastnú budúcnosť ohrozili a svoju slobodu stratili.
Nikdy sme nespoznali ich mená a pravdepodobne ich ani nespoznáme. Nevieme, či boli civilisti, alebo vojaci. Nevieme, kde sa narodili, kde bol ich skutočný domov. Nepoznáme ich vek, nevieme, v čo verili. Nevieme, kým boli milovaní, alebo koho milovali. Ak mali deti, netušíme, kde sú dnes. Ich rodiny ich stratili navždy. Patrili medzi 72 miliónov obetí druhej svetovej vojny, najkrvavejšej a najbrutálnejšej v ľudských dejinách.
Svojou prítomnosťou na tomto pamätnom mieste im každoročne vzdávame hold a ak sa to dá takto povedať, oceňujeme ich za to, čo pre naše generácie urobili. Zároveň si pripomíname, aký vzácny a krehký je náš slobodný a pokojný život a koľko odvahy, obetavosti a utrpenia je potrebných na porážku zla.
S úctou sa skláňame najmä pred tými, ktorí obetovali svoje životy, aby zastavili fašistické plienenie. Boli to ľudia, ktorí opustili svoje rodiny. Vojenský rozkaz a vlastenecký cit im prikazoval brániť svoju vlasť a vyhnať nepriateľa. Aj vojaci boli len ľudia. So zbraňou v ruke prežívali v zákopoch len vďaka svojim predstavám a túžbam. I oni snívali o mieri, predstavovali si, ako budú žiť svoj život po návrate z frontu, keď všade zavládne mier.
Žiaľ, nie všetkým bolo súdené vrátiť sa domov. Doma po nich zostali vdovy a siroty a tiež matky a otcovia, ktorí sa nedočkali návratu svojich synov. Tisícky mladých životov vyhaslo len preto, aby sme svoj šťastný život v mieri mohli prežívať aj my v súčasnosti. A na to by sme nemali zabúdať.
Dovoľte mi, aby som ničotu druhej svetovej vojny priblížil aj parafrázou slov francúzskeho spisovateľa Victora Huga: „Príde deň, keď už nebudú bojiská. Príde deň, keď sa zbrane budú vystavovať v múzeách a ľudia sa budú čudovať, na čo sa asi mohli používať.“
Z útrap druhej svetovej vojny sa ľudia spamätávali aj dlho po jej skončení. Aj preto je potrebné zapamätať si medzníky, aby sa zachovali spomienky na rok 1945, kedy k nám prišla sloboda.“


Zároveň k prítomným sa prihovoril aj predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Vo svojom príhovore pripomenul, že nielen 18. január 1945 je v dejinách Vranova nad Topľou navždy spojený s oslobodením mesta a že je ešte jedno podobné významné oslobodenie. Tým dňom je 19. január 1919, a to oslobodenie mesta Vranov nad Topľou od maďarskej správy a vstup prvých česko-slovenských jednotiek do nášho mesta.

Za spoluprácu na tejto pietnej spomienke ďakujeme 22. mechanizovanému práporu Michalovce.

« späť

aktualizácia: 21.02.2019 | počet zobrazení: 5 644
Počet návštev od 21.02.2008: 4624847
Počet návštev dnes: 974