Anketa

Kde chcete aby bola postavená mestská tržnica ?

Celkový počet hlasov: 196

Upútavky
Priemyselný park

PRIEMYSELNÝ PARK
INDUSTRIAL PARK

Katalóg investičných ponúk

Interaktívna mapa Vranova n.T.

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

Počasie
Pondelok 20.08.2018
aktuálne o 20:01
Jasno
teplota 24°C
predpoveď na zajtra
Mal? obla?nos?
cez deň 30°C / v noci 19°C

Roľnícke povstanie

K najvýznamnejším udalostiam starších dejín Vranova patrí východoslovenské roľnícke povstanie roku 1831. Z celej vtedajšej Zemplínskej stolice malo povstanie najdramatickejší priebeh práve vo vranovsko – zámutovskej oblasti. Vypuknutie povstania podnietila neúroda roku 1830, hlad a bieda.

Signál k začatiu povstania vo vranovsko – zámutovskej oblasti vyšiel zo Zámutova. Po prepadnutí zámutovského kaštieľa odobrala sa skupina povstalcov do Merníka, kde došlo k najväčšiemu krviprelievaniu. Po spoločnej porade sa skupiny z Merníka a Čaklova obrátili proti Vranovu. Povstalci v meste rabovali zemianske domy, židovské obchody a neušetrili ani kaštieľ. Keďže priamym popudom k sedliackej rebélii boli správy o tom, že páni sypú prášky do studní, aby otrávili poddaný ľud, povstalci zdemolovali jedinú vranovskú lekáreň vybavenú vzácnymi viedenskými nádobami a českým sklom.

Časť povstalcov sa po týchto udalostiach vo Vranove pohla do Majeroviec, kde sa v tom čase ukrývali vranovský doktor a lekárnik. Posledné akcie povstalcov v okolí Vranova prebiehali už v čase, keď do Vranova, Soli a Zmutova začali prichádzať prvé vojenské jednotky. Vojsko povstanie potlačilo, hlavných pôvodcov vzbúr pochytalo a uvrhlo do grófskych pivníc vo Vranove. Na smrť obesením bolo odsúdených a popravených 41 povstalcov.

« späť

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 37539

Počet návštev od 21.02.2008: 2687351
Počet návštev dnes: 191
fb