Charakter Slanských vrchov, ktorých časť sa rozprestiera na území okresu, je odlišný od ostatných slovenských horstiev. Sú nádherné svojou divokosťou, súčasne majestátne a tiché, vsadené doprostred bohatej nížiny.
Slanské vrchy predstavujú sopečné pohorie severojužného smeru v Matransko-slanskej oblasti. Geologický vývoj horstva bol zložitý, ovplyvnený etapovite rozloženou sopečnou činnosťou. Eróziou pôvodného sopečného reliéfu vznikli rozmanité povrchové tvary, prekrásne doliny, zrázne skalné steny a bralá. Početné potoky, zväčša bystrinného charakteru z východných svahov ústia do Tople. Pozdĺž zlomových línií na úpätí pohoria vyvierajú minerálne pramene. Komplexy listnatých lesov si na väčšine územia Slanských vrchov uchovali pôvodný ráz. Veľké plochy zaberajú najmä bukové lesy s pestrým bylinným porastom. Na juhu a v nižších polohách sú rozšírené spoločenstvá teplomilných rastlín.
Návštevníkov týchto hôr upúta ich tichá nedotknutá príroda a hlboké lesy. Turisticky zaujímavé sú viaceré divoké skalné zoskupenia a krásne bralné scenérie.