LESNÍCKY NÁUČNÝ CHODNÍK

« späť
Oddych, rekreácia, voľný čas » Oddych v prírode » LESNÍCKY NÁUČNÝ CHODNÍK

Chodník sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mesta. Príjemná nenáročná trasa chodníka v dĺžke začína v južnej časti mesta pri okružnej križovatke na Námestí Jána Pavla II. a priľahlým lesom vedie až do Lesíka 1. mája. Vhodný je na prechádzky i na poučenie o prírode v okolí nášho mesta. Na 2,5 km trase so 70 m prevýšením je 11 informačných ta­búľ.

Náučný chodník má tieto stanovištia: 0. Tabuľa pri Mestskom úrade, 1. Lesnícky náučný chodník Bila hura, 2. Dreviny, 3. Funkcie lesov, 4. Lesná pedagogika, 5. Rastlinstvo, 6. Vtáky, 7. Tri kríže, 8. Vyhliadka, 9. Živočíchy, 10. Rozlúčme sa.

Na každej informačnej tabuli nájdete aj obsah v anglickom jazyku. Jednotlivé stanovištia dopĺňajú stĺpiky s označením drevín, ktoré informujú, že les okolo náučného chodníka je bohatý na rôzne druhy stromov a krov. Okrem našich domácich drevín tu rastie agát biely a dub červený, pôvodom zo Severnej Ameriky.

Les je vzácny i tým, že nám dáva drevnú surovinu, zhromažďuje vodu, čistí vzduch, vyrába kyslík, poskytuje lesné plody a útočisko pre lesné živočíchy. Je miestom oddychu pre človeka. Les je pre náš život nenahraditeľný o čom si prečítame na tretej informačnej tabuli.

Lesná pedagogika, ktorá je zameraná na spoznávanie prírody, života lesa, objavovanie prírodných zákonitostí prostredníctvom hier a zážitkov, ktoré budú realizovať všetky základné školy so svojimi žiakmi nielen v tento deň, ale počas celého roka. Zážitkové vyučovanie je jedna z foriem vyučovania, ktorá bude realizovaná na náučnom chodníku a návody nájdeme na štvrtej informačnej tabuli.

Ak ste nestratili chuť ísť ďalej, víta vás piata informačná tabuľa s názvom Rastlinstvo. Určite tam nájdeme doklad dávnej minulosti brečtan popínavý a intenzívne voňajúci kvet vemenník dvojlistý, ktorý je chránenou rastlinou. Žiaľ v poslednom období prevládajú invázne druhy rastlín netýkavka malokvetá, zlatobyľ obrovská, ktoré vytláčajú pôvodné druhy.

Trasa náučného chodníka prechádza viacerým typmi biotopov, čo sa odráža aj v pomerne pestrej druhovej skladbe vtákov. Možno vám niektoré zaspievajú pri šiestej informačnej tabuli, uhniezdia sa práve pri vás a vy si ani neuvedomíte, že na celom Slovensku hniezdi približne 220 druhov vtákov, z toho na území Vranova a blízkom okolí môžeme pozorovať približne 70 druhov.

Siedma tabuľa pripomína historické fakty spojené s Vranovom.

Pri tabuli s číslom osem si môžeme porovnať ako sa nám podarí pomenovať označenie vrchov naspamäť a ako to je v skutočnosti na tabuli s názvom Vyhliadka. Práve táto tabuľa je umiestnená tak, aby nám poskytla nádhernú vyhliadku na sopečné pohorie Slanských vrchov, ktoré je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Na západe sú ohraničené Košickou kotlinou, na severe Beskydským predhorím, na východe Východoslovenskou pahorkatinou a na juhu štátnou hranicou s Maďarskom, kde toto pohorie pokračuje v Zemplínskych vrchoch.

Po chodníku postupujme pomaly, aby sme náhodou nestúpili na ropuchu bradavičnú, užovku obojkovú alebo slepúcha lámavého. V prírodnom prostredí musíme byť stále obozretní a aktívni, a na to nás upozorní tabuľa číslo deväť. Náučný chodník sa končí desiatou informačnou tabuľou v Lesíku 1. mája.

Ak sa vám náučný chodník páčil a odchádzate spokojní, povedzte to tým, ktorí ho ešte nenavštívili.

« späť

Trasa Lesníckeho náučného chodníka
« » Trasa Lesníckeho náučného chodníka
Trasa Lesníckeho náučného chodníka Štart Pred otvorením Otvorenie chodníka Štartujeme Informačná tabuľa Stanovište v lese Lúka Les Výhľad
aktualizácia: 05.05.2009 | počet zobrazení: 86 439
Počet návštev od 21.02.2008: 4624829
Počet návštev dnes: 956