O meste

« späť
O meste

Pôvodom starobylé zemplínske mesto Vranov nad Topľou, leží vo východnej časti Slovenska, v oblasti horného Zemplína. Administratívne patrí do Prešovského samosprávneho kraja a je administratívnym a hospodárskym centrom okresu s rozvinutými službami a sociálnym, spoločensko-kultúrnym a rekreačným zázemím.

o meste 1

Väčšia časť mesta sa rozprestiera na rovine v povodí rieky Topľa. Hlavným odvetvím priemyslu je drevársky a textilný priemysel. Okrem nich je zastúpený strojársky priemysel, stavebníctvo a stavebná výroba, výroba plastov a potravinársky priemysel.

Historickou dominantou mesta je neskorogotický rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie. Hrad Čičva, týčiaci sa neďaleko mesta, pripomína niekdajšiu príslušnosť mesta k hradnému panstvu Čičva.

Dobré podmienky na rekreáciu a oddych nie len pre obyvateľov mesta a regiónu, ale aj návštevníkov z iných krajín, poskytuje rekreačná oblasť priehradnej nádrže Domaša a Slanské vrchy.

Pri prevažne zalesnených vyše 40 km dlhých brehoch Domaše sa nachádzajú rekreačné strediská aj malebné zákutia vhodné pre rybolov, hubárčenie, turistiku aj cykloturistiku.

Zo západnej strany je región Vranova ohraničený hrebeňom Slanských vrchov, ktoré ukrývajú mnoho prírodných i technických zaujímavostí (Dubnické opálové bane, studený gejzír v Herľanoch, skalné útvary, minerálne pramene). Ponúka sa tu mnoho možností na aktívnu rekreáciu, individuálnu turistiku a agroturistiku v pokojnom lesnom prostredí v lete i v zime.

V meste a regióne sa zachovali bohaté ľudové tradície. Folklór zemplínskeho a šarišského regiónu s temperamentnými piesňami a tancami je všeobecne obľúbený. Zárukou zachovania folklóru do budúcnosti je jeho obľuba u mladých ľudí, ktorí ho s veľkými úspechmi šíria vo svete. Na každoročnej prehliadke folklóru v auguste počas Hornozemplínskych folklórnych slávností sa schádzajú súbory z regiónu i zo zahraničia.

V meste je bohatý hudobný život zastúpený pestrou paletou hudobných podujatí i záujmovou činnosťou. Veľmi obľúbený je v meste zborový spev. Jeho každoročnou prehliadkou za účasti zahraničných zborov sú Vranovské zborové slávnosti. Bohatou činnosťou sa prezentujú kvalitné spevácke zbory, niektoré z nich dosahujú celoslovenské i medzinárodné úspechy. Celoslovenská súťaž amatérskych spevákov populárnej piesne Zlatý gaštan nadväzuje na súťaž detských spevákov Gaštanček. Každoročne sa v meste koná koncert v rámci medzinárodného hudobného festivalu Pontes – Mosty medzi mestami pod záštitou Českej komisie pre UNESCO.

Mesto má výhodu blízkeho spojenia s tromi okolitými štátmi – Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Vranovský región je súčasťou Karpatského euroregiónu a rozvíja partnerskú spoluprácu s mestami susedných krajín.

« späť

Centrálna časť námestia
« » Centrálna časť námestia
Severná časť námestia Socha Hesperid (vo fontáne na námestí) Centrálna časť námestia Celkový pohľad na centrálnu časť námestia Bronzová socha - Mladosti a kráse patrí budúcnosť (od Břetislava Bendu) Park a cyklochodník v južnej časti námestia Pamätník hrdinom a bojovníkom proti fašizmu od akad. sochára Michala Czupila Ulica Milana Rastislava Štefánika Námestie na Lúčnej
aktualizácia: 23.01.2020 | počet zobrazení: 148 693

Súvisiace články:
Články 1 - 9 / 9

Poloha mesta

Mesto Vranov nad Topľou leží vo východnej časti Slovenska, 70 km severovýchodne od Košíc…

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 66 270

Prístup do mesta

Dobravné možnosti prístupu do mesta…

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 56 222

Mesto v skratke

Rýchle informácie o meste…

aktualizácia: 07.02.2018 | počet zobrazení: 69 453

Prehliadka mesta

Miesta, na ktorých sa môžete zastaviť pri návšteve nášho mesta…

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 82 327

Obyvateľstvo, štatistiky

Informácie Štatistického úradu Slovenskej republiky…

aktualizácia: 19.06.2017 | počet zobrazení: 65 182

História

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 81 652

Kronika mesta

Kronikárske zápisy mesta Vranov nad Topľou za posledné roky…

aktualizácia: 24.01.2019 | počet zobrazení: 61 025

Publikácie o meste

Niekoľko publikácií, v ktorých sa môžete dozvedieť o meste Vranov nad Topľou, jeho súčasnoti, histórii, obyvateľoch i o živote v ňom…

aktualizácia: 30.11.2020 | počet zobrazení: 51 152

Ocenenia mesta

aktualizácia: 03.11.2015 | počet zobrazení: 54 051

Články 1 - 9 / 9

Počet návštev od 21.02.2008: 4625669
Počet návštev dnes: 536