Splavovanie riek

V regióne Vranova nad Topľou sú splavné rieky Ondava a Topľa.

Rieka Ondava pramení v Nízkych Beskydách nad obcou Ondavka pri hranici s Poľskom a tečie juhovýchodným smerom naprieč východným Slovenskom. Preteká širokým údolím ako plytká rieka so štrkovitým korytom a početnými nánosmi. Vo Svidníku sa zľava do nej vlieva riečka Ladomírka a ďalej sa kľukatí v štrkových nánosoch a ponúka vodákom pekné pohľady na Ondavskú vrchovinu. Pod obcou Lomné sa vlieva do priehradnej nádrž Domaša. Medzi obcami Slovenská Kajňa a Malá Domaša je hrádza vyrovnávacej nádrže, odkiaľ rieka pokračuje medzi zarastenými brehmi a vytvára meandre bohato osídlené volavkami, rybárikmi a bocianmi. Zľava priberá prítoky Oľku a Ondavku a za obcou Hencovce sa tesne približuje k celulózke. Ďalej na juh je Ondava umelo vyrovnaným kanálom, z ktorého odbočujú alebo pritekajú doň rôzne zavlažovacie či odvodňovacie ramená. Pri obci Zemplín neďaleko hraníc s Maďarskom vytvára sútokom s Latoricou rieku Bodrog.

Takmer súbežne s Ondavou tečie rieka Topľa, ktorá pramení na severných svahoch pohoria Čergov. Preteká starobylým Bardejovom so zachovaným stredovekým opevnením a početnými gotickými pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO. Za Bardejovom sa rieka kľukatí úzkym údolím na juhovýchod cez Giraltovce po Hanušovce nad Topľou, odtiaľ pokračuje rieka širokým údolím do Vranova nad Topľou a vlieva sa do Ondavy.

Lode a výstroj s dopravou na dohodnuté miesto na rieke a pomoc s plánovaním výletov a trás vhodných na splavovanie poskytuje Alcea, požičovňa lodí, Ing. Ján Hudák, 067 45 Topoľovka 243, tel. 0907 213 728, 0915 354 728, 0910 917 349, e-mail: alcea@post.skwww.alcea.sk

« späť

Rieka Topľa
Rieka Topľa
aktualizácia: 23.07.2008 | počet zobrazení: 48 865
Počet návštev od 21.02.2008: 4629354
Počet návštev dnes: 687