Upútavky
Priemyselný park

PRIEMYSELNÝ PARK
INDUSTRIAL PARK

Katalóg investičných ponúk

Interaktívna mapa Vranova n.T.

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

Počasie
Streda 20.02.2019
aktuálne o 20:01
Mal? obla?nos?
teplota 3°C
predpoveď na zajtra
Preva?ne zamra?en?, ob?asn? d???
cez deň 7°C / v noci 0°C

Splavovanie riek

V regióne Vranova nad Topľou sú splavné rieky Ondava a Topľa.

Rieka Ondava pramení v Nízkych Beskydách nad obcou Ondavka pri hranici s Poľskom a tečie juhovýchodným smerom naprieč východným Slovenskom. Preteká širokým údolím ako plytká rieka so štrkovitým korytom a početnými nánosmi. Vo Svidníku sa zľava do nej vlieva riečka Ladomírka a ďalej sa kľukatí v štrkových nánosoch a ponúka vodákom pekné pohľady na Ondavskú vrchovinu. Pod obcou Lomné sa vlieva do priehradnej nádrž Domaša. Medzi obcami Slovenská Kajňa a Malá Domaša je hrádza vyrovnávacej nádrže, odkiaľ rieka pokračuje medzi zarastenými brehmi a vytvára meandre bohato osídlené volavkami, rybárikmi a bocianmi. Zľava priberá prítoky Oľku a Ondavku a za obcou Hencovce sa tesne približuje k celulózke. Ďalej na juh je Ondava umelo vyrovnaným kanálom, z ktorého odbočujú alebo pritekajú doň rôzne zavlažovacie či odvodňovacie ramená. Pri obci Zemplín neďaleko hraníc s Maďarskom vytvára sútokom s Latoricou rieku Bodrog.

Takmer súbežne s Ondavou tečie rieka Topľa, ktorá pramení na severných svahoch pohoria Čergov. Preteká starobylým Bardejovom so zachovaným stredovekým opevnením a početnými gotickými pamiatkami zapísanými v zozname UNESCO. Za Bardejovom sa rieka kľukatí úzkym údolím na juhovýchod cez Giraltovce po Hanušovce nad Topľou, odtiaľ pokračuje rieka širokým údolím do Vranova nad Topľou a vlieva sa do Ondavy.

Lode a výstroj s dopravou na dohodnuté miesto na rieke a pomoc s plánovaním výletov a trás vhodných na splavovanie poskytuje Alcea, požičovňa lodí, Ing. Ján Hudák, 067 45 Topoľovka 243, tel. 0907 213 728, 0915 354 728, 0910 917 349, e-mail: alcea@post.skwww.alcea.sk

« späť

Rieka Topľa Rieka Topľa
aktualizácia: 23.07.2008 | počet zobrazení: 43816

Počet návštev od 21.02.2008: 2839659
Počet návštev dnes: 87
fb