Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta

 

Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

 

PRIEMYSELNÝ PARK

INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

Najčítanejšie

Stavanie mája

« späť
Aktuality a oznamy » Udialo sa... » Stavanie mája

máj V prvom a začiatkom druhého tisícročia sa v európskych národoch v predvečer filipo – jakubskej noci z 30. apríla na 1.mája a pred Turícami upevňovali na domy a stajne rozvinuté vetvičky a stromy ako ochrana pred zlými duchmi a ako sprostredkovateľ životodarnej sily obsiahnutej v rozvinutej vegetácii prírody, aj ako prostriedok na zapudenie chorôb. Rovnaký význam mali máje, ktoré sa u nás, ako aj v iných európskych krajinách dodnes upevňujú na stavby krátko pred ich dokončením.

Na tomto základe sa sformoval zvyk venovaním mája prejaviť obdarovanej osobe spoločenskú poctu alebo osobné sympatie. Máje stavali mládenci pred prvým májom na ústrednom mieste obce ako spoločný dar všetkým jej obyvateľom, napríklad pred radnice, kostoly a domy obľúbených osôb. Máje boli aj nástrojom spoločenskej kritiky, lebo neobľúbeným ľuďom dávali vyschnutý strom. Rovnakým spôsobom prejavovali mládenci poctu dievčatám. Do nášho storočia mohol postaviť dievčaťu máj len dospelý mládenec, čo bolo znakom záväzného vyjadrenia záujmu o dievča.

Takýto máj od stredy (30.4.) zdobí aj naše námestie. O príjemnú atmosféru pri jeho stavbe sa postarali členovia Folkórneho súboru Orgonina a žiaci vranovských škôl.

« späť

Stavanie mája
« » Stavanie mája
Stavanie mája Stavanie mája Stavanie mája Stavanie mája Stavanie mája Stavanie mája Stavanie mája
aktualizácia: 12.05.2014 | počet zobrazení: 25 717
Počet návštev od 21.02.2008: 4474383
Počet návštev dnes: 555