Z činnosti v teréne

Socializácia ľudí ohrozených vylúčením

V živote sa občas stáva, že človek naraz stratí všetko a ocitne sa na ulici. Jedlo či miesto na prespanie sa vždy dá niekde nájsť. Oveľa väčšou ťarchou je vylúčenie zo spoločenstva ľudí. Ak tento stav trvá dlhšie, zapíše sa na duši človeka apatiou a zníženou schopnosťou riadiť svoj život. Poskytnutie prístrešia v takomto stave je len prvou pomocou. Negatívne reakcie ľudí z okolia spôsobujú, že v človeku pretrváva vedomie zbytočnosti a stav beznádeje. Vtedy viac ako materiálna pomoc zaváži blízkosť a záujem iného človeka.

Tento princíp využili vo svojej práci terénne pracovníčky lokality na Budovateľskej ulici. V novembri tohto roku mesto pridelilo byt pánovi Michalovi, ktorý viac ako pol roka strávil na ulici. O bývanie prejavil záujem, avšak len ťažko sa prebúdza k celkovej aktivite a záujmu o život. Sociálne pracovníčky Dagmar Vrábelová, Renáta Popaďáková a Marcela Goroľová založili svoj zásah na princípe solidarity. Zmobilizovali susedov a zorganizovali pre pána Michala deň celkovej zmeny vizáže. Záujem a starostlivosť susedov vyčarili na tvári všetkých účastníkov radosť a úsmev. Dôležité však je, že prvá hojivá dávka lieku ľudskej spolupatričnosti zasiahla vnútro pán Michala a aj na jeho tvári sme konečne mohli vidieť úsmev. 20.12.2010

15. 10. 2010 – družbné stretnutie skupiny detí z Cintorínskej ulice s rovesníckou skupinou z Keceroviec

Stretnutie rovesníckych skupín Deti z Cintorínskej ulice sa pod vedením dvoch pracovníčok terénnej sociálnej práce, Bc. Daniely Jakubčinovej a Mgr. Márie Sarakovej, už viac ako rok pravidelne stretávajú v rámci programu Zdravie rómov, ktorý zastrešuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Program je zameraný na rovesnícke skupiny (tzv. peer skupiny).

Naše deti sa s deťmi z Keceroviec zoznámili počas letného tábora na Zemplínskej Šírave, kde spolu strávili 3 dni. Deti sa rozhodli pokračovať v nadviazaných vzťahoch a pozvali si kamarátov na návštevu. Stretnutie sa uskutočnilo v Rómskom komunitnom centre EURÓPA v Čemernom. Dievčatá ako správne hostiteľky sami prichystali občerstvenie, vyzdobili stoly a samostatne upiekli výborné bábovky. Menšia ostýchavosť na začiatku stretnutia sa začala vytrácať v programe, ktorý pozostával zo zábavných súťaží a hier. Nasledujúca voľná zábava svedčila o tom, že kamarátstke vzťahy sú opäť nadviazané.

Dievčatá boli v príprave stretnutia aj v uprataní po jeho ukončení veľmi aktívne a zaslúžia si pochvalu. Vďaka patrí aj RKC Európa za poskytnutie priestoru.

Akciu pripravila a zrealizovala Bc. Daniela Jakubčinová. Snímka: Alfonz Kaliáš

« späť

aktualizácia: 10.09.2012 | počet zobrazení: 24220

Počet návštev od 21.02.2008: 3284638
Počet návštev dnes: 1058
fb