Prvé spoločné podujatie

Cestovný ruch, agroturistika,vi­diecka turistika, cykloturistika i rozvoj vidieka a pod., to sú veľmi často pertraktované slová v regióne okresu Vranov n.T. Žiaľ, až pridĺho zostáva len pri tých slovách.

Dosť, povedali si Tí, ktorí sú dlhodobo (25 rokov) nositeľmi turistických aktivít nášho okresu. Turisti z klubu turistov Opál vo Vranove n.T. našli porozumenie v predstaviteľoch samsoprávy Mernickej pahorkatiny a onedlho spoločne založili nové združenie obci cestovného ruchu Ekovalali. Nové združenie spája 14 obci regiónu Mernickej pahorkatiny. Prvým spoločným podujatím bolo otvorenie novej trustickej sezóny 2008, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 30.marca 2008.

Nové združenie, nová inciatíva, nuž aj doteraz rok čo rok rovnaké otváranie sezóny zmeníme po novom, povedali si. Inšpiráciu hľadali v slovanskej mytológií a tá sa perfektne vydarila za výdatnej odbornej pomoci PhDr. Márie Kotorovej.

V nedeľu ráno autobus vychrlil 117 účastníkov na námesti v Matiaške, kde sa mnohí z nich zvedavo obzerali, lebo v Matiaške ešte neboli. Prvým zahrievacím kilometrom bola cesta do Vavrinca, kde sa uskutočnil slávnostný ceremoniál. Ochrankyňa obyčají a priadka osudu Mokoš, v podaní MVDr.Supukovej privolala víly s čarovným kľúčom (vyrobil majster Peter Sciranka), ktorý odovzdali starejšimu rodu ľudského. Ten kľúčom otvoril na všetkých svetových stranách lesy,háje a lúky. Podľa slovanského zvyku, že pred vstupom do prírody sa slovania posilnili múčnym jedlom a nápojom bohov, tak urobili aj všetci účastníci a pochutili si na vynikajúcich pirohoch (deň pred tým nalepili gazdinky z obci Remeniny a Vavrinec), ku ktorým z čarovných krčiaškov víly každému naliali chutného vína. Takto posilnení sa všetci vydali prekrásnou jarnou prírodou až na historický Majer, kde ich čakal pán horár a historik v jednej osobe Janko Haľko. Neveriacky mnohí krútili hlavou nad zaujímavou históriou blízkého domova, o ktorom doposial nevedeli nič.

Hrebeňová cesta poskytovala nevšedné zážitky z panoramatických výhľadov, ktoré vyvrcholili na najvyššom bode trasy na Bučkoch (528 m n.m.), kde na všetkých čakali s plnými košíkmi dobrôt aj slovanskej slivovičky starostovia obci Michalok a Merník. Ťažko slovami vyjadriť pocity z pohostinnosti umocnené naozaj nevšednými výhľadmi (Poloniny, Vihorlat, Vysoké Tatry, Čergov a fantastická panoráma Slánskych vrchov) v slnkom zaliatom kraji, v našej domovine. Ba aj náš pilot z Čierneho nás z výšky priletel pozdraviť na radosť všetkých prítomných.

V príjemnej eufórií z prežitého pokračovali účastníci do Petkoviec, ktorých symbolicky viedol správca petkovského územia, starosta Paľo Hybala. Areál vápencového lomu v Skrabskom mnohým doslova vyrazil dych. Výklad Jana Haľku dotvoril tento nevšedný zážitok. Veď nik z prítomných nevedel o sklárskej huti či cementárni. Aj samotný prechod rómskou osadu bol obojstranným zážitkom. Kultúrny dom v Skrabskom vítal účastníkov slávnostné odetý, na dverách s peknými krojovanými žienkami ponukajúcich srdečný úsmev a tradičný pohárik malinovice. Starosta obce Števko Hudák až podrástol, že toľko hostí rado k nim zavítalo. Pohrdil sa svojou obcou a ich folklórny súbor ovenčil jeho milé slova peknými ľudovými piesňami. Tradične pohostenie všetkých účastníkov bolo samozrejmosťou, ktoré prerástlo do nadherného spoločneského posedenia priateľov prírody a poybtu v nej. Na záver turisti každého odmenili trojstužkou v národných frabách, ktoré symbolicky spínal pekný odznak Klubu slovenských turistov.

Nuž takto sa smažilo nové spoločenstvo (Klub turistov Opál a združenie CR Ekovalali) ukázať verejnosti, že v tom cestovnom ruchu nie sú peniaze najdôležitejšie, že cestovný ruch a jeho rozvoj je naozaj len a len v ľuďoch. Spokojnosť a mnohé ďakovné e-maily, správy a telefonáty odmenili organizátorov za ich námahu a vliali novú silu aj entuziazmus do blízkej i vzdialenejšej budúcnosti pri rozvoji turizmu v našom regióne.

« späť

Slávnostný ceremoniál otorenia turistickej sezóny začína
« » Slávnostný ceremoniál otorenia turistickej sezóny začína
Slávnostný ceremoniál otorenia turistickej sezóny začína Odovzdanie kľúča Pohostenie vo Vavrinci Obrázky z vychádzky
aktualizácia: 16.09.2010 | počet zobrazení: 53 910
Počet návštev od 21.02.2008: 3874247
Počet návštev dnes: 626