Upútavky
Bezplatná aplikácia mesta


Nainštalujte si bezplatnú aplikáciu mesta v mobile a získajte prístup k dôležitým informáciám z mesta

Priemyselný park

PRIEMYSELNÝ PARK
INDUSTRIAL PARK

Územný plán mesta

ÚZEMNÝ PLÁN MESTA VRANOV NAD TOPĽOU

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

MESTSKÁ INTERNETOVÁ TELEVÍZIA

Najčítanejšie

Vyhlásenie Kostola Narodenia Panny Márie za baziliku minor

« späť
Kultúra » Archív kultúrno-spoločenských podujatí » 2008 » Vyhlásenie Kostola Narodenia Panny Márie za baziliku minor

V sobotu pribudla na Slovensku v poradí deviata bazilika. Stal sa ňou rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou. Rozhodol o tom Vatikán dekrétom zo dňa 19. júna 2008 podpísaným prefektom kongregácie pre bohoslužby a vysluhovanie sviatosti Františkom kardinálom Arinzem. Žiadosť s kompletnou dokumentáciou adresovala košická arcidiecéza 17.4.2008 diplo­matickou poštou pápežovi Benediktovi XVI. a podpísaný dekrét prevzal v piatok 18. júla z rúk arcibiskupa Alojza Tkáča v Košiciach správca vranovskej farnosti otec Martin Lehončák. Vranovský chrám bol ozdobený titulom a hodnosťou BAZILIKY MINOR so všetkými právami a príslušnými liturgickými povoleniami pri zachovaní toho, čo nariaďuje dekrét “De titulo Bazilicae Minoris”. Slávnostne bola táto skutočnosť vyhlásená dňa 6.9.2008 za účasti kardinála Jozefa Tomka, metropolitu košickej arcidiecézy Alojza Tkáča, europoslanca Jána Hudackého, generálneho predstaveného rehole pavlínov z Poľska, množstva cirkevných hodnostárov a kňazov, primátora mesta Tomáša Leša a tisícky veriacich. Povýšením kostola významnou mierou stúpol nielen cirkevný, ale aj svetský význam tohto pútnického miesta. Je to najkrajší darček, aký mohol kostol dostať k svojim narodeninám v predvečer odpustovej slávnosti. Počas čítania dekrétu sa naplno rozozvučali kostolné zvony, aby zvestovali túto udalosť do širokého okolia. Cirkev, mesto Vranov aj samotný monumentálny chrám ako pútnicke miesto, týmto získal vysoké ocenenie a v podstatnej miere stúpol jeho význam.

Poďakovanie za toto povýšenie patrí Svätému otcovi Benediktovi XVI, ktorý schválil žiadosť, košickej arcidiecéze, ktorá žiadosť vypracovala a vydokladovala, správcovi vranovskej farnosti Martinovi Lehončákovi, ale aj O. Leandrovi Pietrasovi, ktorý vykonal tú najpoctivejšiu archivársku a mravenčiu prácu, aby boli splnené všetky požiadavky na vyhlásenie BAZILIKY MINOR.

Vranovský pútnicky rehoľný kostol Narodenia Panny Márie má za sebou už vyše 550-ročnú históriu. Jeho založenie sa spája s rádom františkánov, ktorí pred rokom 1440 mali vo Vranove kláštor. Zemepán Juraj Bátori okolo roku 1540 ich prinútil odísť z Vranova a kostol v nasledujúcom období používalo spoločenstvo evanjelikov. Od roku 1672 boli užívateľmi postfrantiškánskeho kostola rehoľníci rádu pavlínov.

Pôvodne gotický sloh si kostol zachoval do 18. apríla 1718, keď spolu s mestom kostol vyhorel. Zrenovovaný, ale už v barokovom slohu ho opäť konsekroval jágerský biskup František Barkóci 21. septembra 1756. Svoje dielo v ňom zanechal aj vynikajúci maliar európskeho formátu Ján Lukáš Kracker. Z jeho fresiek však po ďalšom požiari v roku 1873 zostali iba fragmenty. Čo sa však dodnes zachovalo je sochárske a rezbárske dielo najstra Jozefa Hartmanna v podobe hlavného oltára, kazateľnice a troch bočných oltárov. Interiér kostola zdobí aj zázračný obraz Panny Márie, ktorý presne pred 300 rokmi prežil požiar a začal slziť krvavé slzy.

« späť

Kostol Narodenia Panny Márie
« » Kostol Narodenia Panny Márie
Kostol Narodenia Panny Márie Hlavný oltár s obrazom Panny Márie
aktualizácia: 02.03.2010 | počet zobrazení: 32 046
Počet návštev od 21.02.2008: 4018215
Počet návštev dnes: 123

Súbory cookie nám pomáhajú pri poskytovaní našich služieb. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie